Privát praktikák

Színész, zenész, modell, szakács, sportoló. Mindenkit ledönthet a lábáról az influenza, de nem biztos, hogy hasonló problémát hasonlóképpen kezelnek. Ismert emberek osztották meg velünk gyógyulási praktikáikat.

 Privát praktikák

Fehér Balázs

„Nincs betegségtudatom”

A modellből lett énekes elmondása szerint hipochonder, furcsamód még sincs betegségtudata. Ezt a disszonanciát igyekszik kiegyenlíteni több-kevesebb sikerrel. „Szerintem, ha a tudatunkban van egyfajta tisztaság, amelyhez belső magabiztosság is párosul, a legtöbb betegséget le lehet győzni. Természetesen van, amikor elkerülhetetlen az orvosi segítség, például szalagszakadásnál, de alapvetően nem hiszek a modern orvostudomány csodáiban, a gyógyszerekben és a különféle kezelésekben. Ha nem muszáj, nem szedek orvosságot. Inkább gyógyteákat iszom és az alternatív orvoslást részesítem előnyben. A legemlékezetesebb gyógyulástörténetem Koreához kapcsolódik. Amikor ott modellkedtem, 40 fokos lázam volt, és nem segített semmi. A személyi edzőm elvitt egy eldugott sikátorban lévő étterembe. Azt mondta, hogy attól, amit rendelt, rendbe fogok jönni. Kihoztak egy levest, amelyben egy egész csirke volt rizzsel töltve. Nem hittem benne, hogy segít, de tíz percre rá, hogy megettem, már semmi bajom nem volt. Bíztam benne, így segített, máig nem tudom, volt-e benne bármilyen speciális összetevő.” A betegség leküzdésénél azonban Balázsnak a megelőzés sokkal fontosabb. „Évente járok AIDS- és tüdőszűrésre. Ez utóbbi egy évvel ezelőttig volt különösen lényeges számomra, mert akkor még dohányoztam. Amire büszke vagyok, hogy nemrég csatlakoztam a Movember kampányhoz. Ez egy az ausztrál kezdeményezés, amelynek lényege, hogy a férfiak világszerte félreteszik a borotvát egy hónapra, és megnövesztik a bajszukat. Ezzel próbálják meg felhívni a figyelmet a prosztatarák megelőzésére és az egészség fontosságára.”

 

Privát praktikák

Vámosi Viktória

„Vissza a természet(es)hez”

Viktóriát ismerhetjük óriásplakátokról, nemzetközi divatmagazinokból vagy éppen a televízióból, de azt bizonyára csak kevesen tudják róla, hogy a modellkedés mellett táplálkozásterapeutának tanult. Nem véletlenül. „Amikor még aktívan modellkedtem, és egymást érték a divatbemutatók, gyakran egyik fogyókúrából estem a másikba, csak arra tudtam összpontosítani, hogy minél jobb formában legyek. Ennek az volt az ára, hogy a fogyás érdekében megvontam magamtól sok olyan fontos tápanyagot(pl. fehérjét, természetes zsiradékokat), amely egyébként elengedhetetlen a szervezet egészséges működéséhez. Salátán, light kólán és almán éltem. Meg is lett a böjtje. Az immunrendszerem teljesen legyengült, gyakran betegeskedtem, ezért szinte minden országban, ahol hosszabb ideig dolgoztam, volt egy orvosom. Szerencsére még időben rájöttem, hogy nagyon rossz úton járok, és elkezdett komolyabban érdekelni, hogyan tudom megfelelő étrenddel segíteni a szervezetem egészséges működését Ez vezetett londoni tanulmányaimhoz és egy ötéves táplálkozásterapeuta-képzéshez, amelyet idén fejezek be. Viktória az új tanulmányoknak hála több receptet is tanult, amely segíti az immunrendszer optimális működését. „Az egyik nagy kedvencem a frissen préselt zöldséglé, amely gyakorlatilag egy könnyen emészthető és gyorsan felszívódó, természetes vitaminbomba. Ebbe bármilyen friss zöldség belekerülhet, de én legszívesebben fodorkelt, mangoldot, brokkolit, répát, céklát, gyömbért, fokhagymát, almát, citromot és vörös káposztát teszek bele. A sokféle növényi tápanyagnak köszönhetően remek energizáló és immunerősítő koktél. Jelenleg New Yorkban élek, és észrevettem, hogy az itteni levegő és víz szárítja a bőröm, amely ettől sokkal érzékenyebb, irritációra hajlamosabb lett. Arc- és testápolásra ezért hidegen sajtolt kókuszzsírt kezdtem használni, amely remekül hidratál, valamint baktérium-, gomba- és vírusölő hatása is van. Sütéshez és főzéshez is szinte csak ezt használom, mivel egyrészt nagyon finom, másrészt ezek a pozitív tulajdonságok belsőleg is érvényesülnek, ezenkívül pedig könnyen emészthető és magas hőfokon sem károsodik.”

 

Privát praktikák

Mohamed Aida

„Az összetevőkre mindig odafigyelek”

Sportolóként nagyon oda kell figyelnie, nehogy olyan készítményt vegyen be, amely a doppingvizsgálatot befolyásolhatja. Ez első hallásra nehéznek tűnhet, de Aida azt mondja, megszokta, és egyébként is a természetes gyógyulás híve. „Sokat utazom, emiatt különösen ki vagyok téve a fertőzéseknek. Ezért ha a betegség első tüneteit észlelem magamon, egyből Echinacea- (bíborkasvirág-) cseppekhez nyúlok, nagyon jó immunerősítő. A legjobb méregtelenítés a frissen préselt búzafűlé, bár ehhez – a rossz íze miatt – nagy akaraterő kell. Ami pedig több problémán is segített már, az a teafaolaj, mely olyan bőrelváltozásokat is képes meggyógyítani, amit más nem. Vitaminpótlásra homoktövis-sűrítményt és acerolakivonatokat iszom. Ezek sokkal több C-vitamint tartalmaznak, mintha bekapnék egy pirulát. Náthásabb időszakban sós vizes öblögetést alkalmazok, és csak akkor nyúlok orrspray-hez, ha ez már nem segít. A hobbim egyben a munkám, így sajnos előfordulnak kisebb sportsérülések. Ficamra, zúzódásra árnikakenőcsöt használok, a bőrfelület gyógyítására pedig körömvirágkrémet. De többször jártam sikerrel a fényterápiával és a masszázzsal is. Egyszer, amikor Kínában voltunk versenyen, mindennap elmentem talpmasszázsra. Meggyőződésem, hogy ez is nagyban hozzájárult az akkori győzelmemhez. A kínai gyógymódokban nagyon hiszek, nagyon jól ismerik a reflexzónákat. A kínai szakember képes ellazítani és olyan pontokat érinteni, amelyeket máshogy nem sikerült.” Ha Aida nem tudja kitalálni, mi segíthet az aktuális problémán, akkor sem orvoshoz, hanem kiropraktőrhöz (csontkovácshoz) fordul, aki szerencsére van a rokonságban. „A férjem családja Kanadában él, így gyakran meglátogatjuk őket. Pár éve például akkor mentünk ki hozzájuk, amikor a kislányomnak kijött a sérve. Itthon minden orvos meg akarta műteni, de mi inkább vártunk és figyeltük. Végül a férjem unokatestvére oldotta meg a problémát. Két-három alkalmas kezelésre volt csak szükség, amely úgy rendbe hozta, hogy az itthoni gyerekorvos nem is akarta elhinni.”

 

Privát praktikák

Détár Enikő

„Mindenben az arányt kell megtalálni”

Az elmúlt években több betegségen is átesett Enikő. Elmondása szerint azonban a gyógyuláshoz nem elég csak az orvosság. Ha nincs meg bennünk a kellő akarás, az egész nem ér semmit. „Emlékszem, amikor pár éve meg kellett műteni a térdem, nem maga a beavatkozás, hanem az azt követő, két éven át tartó rehabilitáció és gyógytorna volt a megterhelő, amely végére sikerült elérni a várt eredményt. A betegség nálam elég furcsa dolog. Ha például a fiamról vagy a lányomról van szó, sokkal körültekintőbben választok gyógymódot, mint magamnál. Ráadásul pánikolós anyuka vagyok, tehát inkább háromszor viszem el a gyereket orvoshoz, mint egyszer sem. Magamnak hajlamos vagyok a gyors, de valószínűleg nem a legjobb megoldást választani. Volt időszak, amikor annyira nem törődtem magammal, hogy betegen, antibiotikummal, gyógyszerekkel dolgoztam, nem mondtam le a munkát, és pulmonológia lett a vége. Az volt ráírva a kórlapomra, hogy katasztrófaantibiotikum-szérumot kell kapnom. Azóta óvatosabb vagyok. Odafigyelek a folyadékbevitelre, és bizonyos időközönként táplálékkiegészítőket is szedek. Azért nem rendszeresen, hogy ne szokjon hozzá a szervezetem. Ezenkívül a sport, a fizikai aktivitás erejében hiszek. Fájdalomcsillapítót ma már keveset használok, és az antibiotikumot is megpróbálom minimálisra csökkenteni.” Enikő megtapasztalta már többször, hogy nem elég utólag gondolkozni, így ma már nem feledkezik meg a rendszeres szűrővizsgálatokról sem. „Évente teljes körű rákszűrésre járok, figyelem a testem reakcióit – rendszeres önvizsgálatot tartok, és minden évben csináltatok egy teljes vérképet. Fontosnak tartom, hogy a rokonságban lévő lányokkal is megbeszéljem a védőoltások fontosságát, például a HPV-t. Most pedig, ebben a meghűléses időszakban előnyben részesítem a vöröshagymateát.”

 

Privát praktikák

Bereznay Tamás

„Sok vitamin és friss levegő a kulcs”

Tamásnak könnyű dolga van – gondolhatnánk –, hiszen négy nővel él együtt. A tél beköszöntével mégis ő az, aki egy házi főzettel igyekszik megóvni a családot a megfázástól. „Van egy kúra, amelyet minden évben megcsinálunk. Ehhez szükség van 5 citromra – ezeket héjastul felkockázzuk –, 30 gerezd fokhagymára és egy liter vízre. Ezt a mixet addig főzzük, amíg az első buborék meg nem jelenik. Ha kihűlt, leszűrjük, és napi fél decit iszunk meg belőle. Egy ilyen főzet három hétre elég egy embernek. Erősíti az immunrendszert, és feltölti a szervezetet vitaminnal. Nagyon rossz az íze, de nekünk eddig bevált. Sokkal kevesebbet betegeskedünk télen, mint régebben, amikor még nem ittuk. Ezenkívül rengeteg zöldséget és gyümölcsöt eszünk, plusz nyitott ablaknál alszunk – még télen is. Este levesszük a fűtést 18 fokra, és résnyire nyitva hagyjuk az ablakokat. Nemcsak egészségmegőrzés szempontjából jó ez a módszer, de asztmásoknak különösen ajánlott. Ha fáj a torkom, mézet és citromot eszem összekeverve. Egy kétdecis adagot több részletben fogyasztok, 1-1 arányban, és elmúlik a fájdalom. Megelőzés céljából pedig joghurtot eszem lenmaggal. A lenmag jót tesz a bélfalnak, letisztítja. Ha szárazon nyelem le, ami nem éppen egyszerű, akkor pedig a torkomat ápolja. Ha mindez nem segít, akkor akupresszőrhöz megyek. Ám mindenekelőtt a megelőzést tartom a legfontosabbnak, éppen ezért évente megyek tüdőszűrésre, és ilyenkor teljes vérképet is csináltatok.”

 

Privát praktikák

Tóth Gabi

„Egészséges vagyok és az is maradok”

Gabi hajlamos volt magában tartani a problémákat, amelynek következményeként több ciszta is nőtt a testében. Ma már tudja, ki kell adni, ha valami nyomja a lelkét. „Életem során négy helyen találtak jóindulatú elváltozást a szervezetemben. Hármat ki is operáltak, a negyedikkel viszont együtt élek, mert úgy gondoltam, hogy ezt az elmém erejével vissza tudom állítani. Ez a máj FNH nevű, jóindulatú daganata. 9,11 cm volt, eddig sikerült 2,5 cm-rel kisebbre visszaállítanom. A máj a harag és a düh központja, nem véletlen, hogy éppen itt van elváltozás a szervezetemben. Nagyon érdekel a spiritualitás, éppen ezért természetgyógyászatot tanulok és reikezem. Hiszek abban, hogy a betegségeinket magunknak okozzuk. Próbálok stresszmentesebben élni és nagyobb figyelmet fordítani a levezetésre. Elkezdtem jógázni és agykontrollozni is, és amióta gyakorlom, sikerül megtartanom a fogyókúrámmal elért súlyomat, és a munkámban is nagyobb sikereket érek el.” Gabi házi patikáját ma már maga állítja össze. „Tizenegy éves korom óta nem szedek antibiotikumot. Csak olyan »szerrel« gyógyítom magam, amely természetes vagy homeopátiás készítmény. Mindig van otthon immunerősítésre grépfrútmagcsepp, virágeszencia- és vörösgyümölcs-kivonat, valamint citromfűlevél-kapszula, mely a feszültség csökkentésére és alvási problémák enyhítésére kiváló. Hiszek még a Schüssler-sókban, a hangszálamra kék sálat kötök, mert a torokcsakra színe a kék. Ha mégsem vigyáztam volna eléggé, köhögésnél szarvas- vagy disznózsírt dörzsölök a torkomra és a mellkasomra, betekerem magam fóliával, és másnapra semmi bajom. Ha a baj útközben ér, Aloe vera spray-vel csökkentem a torokfájásom. A legfontosabb azonban mégis az, hogy elhiggyük, nem lesz semmi bajunk. Én mindig azt mondogatom magamban, hogy egészséges vagyok és az is maradok.”

 

Privát praktikák

Bánsági Ildikó

„Orvoshoz csak a legvégső esetben megyek”

Ildikónak eddig szerencsére nem volt komolyabb baja, de nem is ad rá esélyt magának, hogy legyen. „Egy időben fájt a vállam és a térdem. Anyukámat vittem reumatológushoz, és gondoltam, ha már ott vagyok, megkérem, vizsgáljon meg engem is. Azt mondta, figyeljek oda, és ülve öltözködjek. Egy kor után már ne ugráljon az ember. Nem akartam elfogadni, amit mondott, ezért másnap beiratkoztam egy edzőterembe. A rendszeres mozgásnak köszönhetően két hét múlva már semmi bajom nem volt. Ezért, ha csak tehetem, mozgok. Úszni és táncolni nagyon szeretek, futni viszont nem tudok, mert az orvosok azt mondták, hogy nem alkalmas futáshoz a szívem – nevet Ildikó. – Évente elmegyek a kötelező szűrésekre és fogorvoshoz. Egyre inkább odafigyelek, mit eszem. A kertemben termesztek paradicsomot, paprikát, petrezselymet, zellert és citromot. Több gyümölcsfám van, és az Aloe verám is már majdnem akkora, hogy le lehet belőle csippenteni. Már nagyon várom, hogy bekenhessem vele a bőröm.” Ildikó a téli megfázásokra már ősszel felkészül. „Meghűléses időszakban inhalátort használok, magas oldottanyag-tartalmú gyógyvizet iszom, de a sós vizes gargalizálás is bevált.” Ha mégis megbetegszik, Ildikó a természetes gyógymódot részesíti előnyben. Több bevált praktikája is van. „Ha a torkom fáj, vagy hangszalagproblémám van, beáztatok egy vattakorongot langyos vízbe, majd szinte szárazra kinyomkodom. Az egyik oldalát bekenem olajjal, az „évacsutkámhoz” teszem, és fóliával körbetekerem a nyakam. Reggelre semmi bajom. Ugyanilyen jó a szalonnás-hagymás pirítós is. A szalonna bezsírozza a torkot, a hagyma tisztít, a pirítós pedig lekaparja a váladékot. Köhögésre veszek egy téli retket, kivájom a belsejét, és mézet öntök bele. Ahogy a méz víz állagúvá válik, megiszom.”

Bánhidi Kata

< Vissza a cikkekhez Megosztás a facebookon

Iratkozz fel hírlevelünkre!

TestŐr Játék 63

https://www.szonyihotel.hu/