Kortalanul két keréken

A hollandokhoz képest nem vagyunk biciklis nemzet, azonban az elmúlt évtized alapján nincs miért szégyenkeznünk.

 

„A városi fiatalok körében egyre inkább trendi biciklizni, és szerencsére ma már olyan a kerékpárutak kiépítettsége, hogy lehet is közlekedni a fővárosban – mondja Eisenkrammer Károly kerékpárversenyző, több sikeres szakmai program vezetője. – Körül kell nézni az országban, ezerszámra vannak biciklik a korlátokhoz lakatolva, mindenütt tekerő fiatalokat látni. Érdekes módon a divat nálunk nem csak a mozgásformában merül ki. A városi kerekezők között a biciklisfutárok diktálják a trendet. Számtalan ruházati kiegészítőt olyanok is használnak, akik nem két keréken járnak.”  

 

Számoljunk utána!

Pontos adatok híján valószínűsíthető, hogy minden évben megduplázódik a fővárosi kerékpáros társadalom, vidéken pedig korábban is népszerű volt ez a praktikus közlekedési és sportforma. Az ELTE-n végzett felmérésből kiderül, hogy a 2009-ben regisztrált 9820 tárolóhasználat 2008-hoz képest 9,8 százalékkal nőtt.

Kortalanul két keréken  

Egészségünkre!

Aki biciklire ül, tesz a levegő minőségéért is, de rekreációs hatása miatt védi az egészségét is. „Aerob, ciklikus mozgásforma, mivel ugyanaz a dinamikus mozdulatsor egymás után gyorsan ismétlődik. Edzi a szív- és vérkeringési rendszert, miután a dinamikus mozgásnak köszönhetően nagyobb mennyiségű oxigén jut el a sejtekhez. Így a rendszeres tekerők teljesítőképessége és terhelhetősége javul – és még zsírt is égetünk. Arról nem is beszélve, hogy kíméletes az ízületekkel, így nem túlzás azt állítani, hogy ez egy élethosszig tartó mozgásforma, amely jó esetben 4-5 éves kortól végigkíséri az életünket – részletezi az előnyöket Eisenkrammer Károly.   

 

Tanuljunk!

Figyeljünk rá, hogy a kormány és az ülés magassága, illetve a pedáloktól való távolság számunkra kényelmes legyen. Akik arra panaszkodnak, hogy rossz a testtartásuk a biciklin, vagy görnyedtek, állítsák be a testméretüknek megfelelő távolságot. „Átlagosan 40-50 ezer forintért már elfogadható minőségű kerékpárt vásárolhatunk, és kezdésnek ennél többet nem is érdemes rákölteni. Viszont a biztonságra ne sajnáljunk 10 ezer forintot, és vegyünk egy U-lakatot. Tanuljunk meg elindulni és megállni. Meglepő, de a kezdőknek ez gondot okoz. A forgalomban ne keressük a kihívásokat, inkább kis utcákon közlekedjünk” – sorolja a kerékpárszakértő. A szakember szerint kevesen kezelik jól a váltót. Úgy induljunk el álló helyzetből, hogy a hátsó lánckeréknél egyesben legyen a váltó (ez a váltókar a jobb kezünknél található). Elindulás után válthatunk nehezebb fokozatokra – menet közben a 70–90-es percenkénti fordulat az ideális. Kereszteződés előtt váltsunk vissza, akárcsak a gépkocsinál.  

 

A biztonság 5 pontja

1. Legyünk udvariasak, ezáltal figyelmesek is vagyunk!

2. Tartsuk be a KRESZ szabályait!

3. Szemkontaktus – vagyis mindig keressük a járművezetők tekintetét. Ha mi látjuk őt, talán ő is észrevesz minket.

4. A kerékpárt évente legalább egyszer vigyük szervizbe.

5. Törekedjünk a jól láthatóságra. Szerezzünk be erős lámpát, télen láthatósági mellényt! Évszaktól függetlenül ajánlott még a fejvédő és a kesztyű használata.

 

Aschenbrenner Sándor

 

< Vissza a cikkekhez Megosztás a facebookon

Korábbi cikkeink

Öko-trendManapság már a ruhatárunknak is harmonizálnia kell a környezettudatossággal és az egészségre való törekvéssel. Ez persze nem jelenti azt, hogy háncsszoknyát és krumpliszsákot kell hordanunk, egyszerűen csak vegyszermentes darabokat szeretnénk viselni úgy, hogy közben ne legyen lelkiismeret-furdalásunk attól, hány állatot vagy növényt kellett kiírtani és hány gyermekkéznek kellett vért izzadni a harmadik világban azért, hogy mi divatosak legyünk.
Minden nő lehet szépA szépségápolás egyik ikonja, a 2004 áprilisában elhunyt Estée Lauder örökre megváltoztatta a kozmetikai ipar működését. Ma nők millió gondolnak hálás szívvel a magyar származású kreátorra. 
Természetes botox - Keleti gyógymódok nyomábanA keleti nők híresek ápoltságukról és szépségükről, amelyet nem csak a genetikának köszönhetnek. Több évszázados, akár évezredes recepteket és módszereket használnak a mai napig, de szemléletmódjuk is nagyon eltérő a miénktől. 
Sztárok titkai, ahogyan ők csináljákSztárok titkai, ahogyan ők csinálják: Apáti Bence, Czutor Zoltán, Dancs Annamari, Drávucz Rita, Erdélyi Mónika, Onyutha Judit, Ungár Klára
Privát praktikákSzínész, zenész, modell, szakács, sportoló. Mindenkit ledönthet a lábáról az influenza, de nem biztos, hogy hasonló problémát hasonlóképpen kezelnek. Ismert emberek osztották meg velünk gyógyulási praktikáikat.
Vegyszermentes mindennapokNincs olyan életterületünk, ahol ne használnánk töméntelen mennyiségű vegyszert – feleslegesen. Egy kertben vagy éppen a rovarok elleni hadjáratban rengeteg olyan természetes anyag lehet a segítségünkre, amellyel ugyanazt a hatást érjük el, mint a kemikáliákkal, csak sokkal kíméletesebben. Összeállításunkban olyan módszereket mutatunk be, amelyekkel házon belül és kívül is környezettudatosak lehetünk.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

TestŐr Játék 63

https://www.szonyihotel.hu/